מדיטציית נשימה – איך לתרגל?

ג'ירוטוניק תל אביב | כל מה שרצית לדעת על : מדיטציית נשימה - איך לתרגל?

הנשימה היא המקור לחיים. ממנה הכל מתחיל. כשאנו יוצאים לעולם הדבר הראשון שקורה לנו הינו נשימה. החיים שלנו מסתיימים בנשימת האוויר האחרונה. אולם לרוב איננו מודעים לאופן שבו אנחנו נושמים ומקבלים אותה כמובן מאליו, מעין פעולה אוטומטית, ששומרת עלינו בחיים.

אולם בנשימה  טמון קסם רב, ואם רק נקדיש לה את המודעות והקשב, יתרחשו נסים קטנים. כל כך הרבה פעמים בחיים אנחנו מרגישים תקועים, חסומים, מתוחים ולא מרוצים באופן כללי. ושוכחים לנשום. אולם ממשיכים במרוץ הבלתי פוסק של החיים. קרה לכם שבאמצע משהו מלחיץ שקורה לכם אתם פתאום לוקחים נשימה עמוקה והכל מתבהר? ונראה פחות קשה?

זה לא סתם. הנשימה לא רק מכניסה חמצן חיוני לגוף אשר מחייה את המערכות השונות, אלא מגבירה את ייצור הורמוני האהבה והתחושה הטובה- אוקסיטוצין. בכך מתפשטת בגוף תחושה נעימה של רוגע ושלווה והחיבור הפנימי הופך להיות יותר אפשרי.

הנשימה מהווה שער כניסה פנימה. אל הגוף. אל עצמכם. למקום הפחות מודע, אבל יותר עמוק, שבו טמון המפתח לפתרון בעיות- התחושות המורגשות של הגוף. כשאתם יושבים לתרגל נשימה מודעת אתם חוסמים לכמה רגעים את הרעשים החיצוניים של העולם- הסמארט פון, העבודה, המטלות, ואפילו הסחרור הבלתי פוסק של המחשבות. ואז אתם נמצאים בגוף ולא בראש.

זו נקודת המוצא של המרחב שאתם מפנים לתרגול. אז איך מתרגלים מדיטציית נשימה? שבו במקום שקט והרפו את הגוף. תנו למחשבות שעוברות לחלוף ולהמשיך בדרכן בלי להתקע. נשמו. שאיפה מהאף, נשיפה מהפה. העבירו את המודעות שלכם לנשימה בלבד. לאוויר שנכנס מהנחיריים, לקור שלו, לבטן שמתמלאת באוויר, ולנשיפה שמאפשרת הרפיה ושחרור.

בכל פעם שעוברת מחשבה שמסיחה את דעתכם החזירו את המודעות לנשימה. שמעו על הקול שהיא מייצרת. בשאיפה- סו בנשיפה האם. אם אתם זקוקים לה, זו יכולה להיות המנטרה שתחזרו אליה בכל פעם שהדעת שלכם בורחת מהגוף. בהתחלה התרגול לא פשוט. אולי תאבדו סבלנות, אבל אל תתיאשו. היו שקטים ובטוחים בתוך הגוף שלכם ועם הזמן זה יהיה יותר ויותר קל.

נסו לחוש בזרימה המעגלית של הנשימה בגוף, במעחה ובמורד הגוף, היו קשובים למה שיש לגוף שלכם לספר לכם, בדקו האם יש מקום שמורגש בו יותר מתח או אפילו כאב ונתבו לשם ברכות ובעדינות את הנשימה והמודעות. נסו לקרא לתחושה הזו בשם ותבדקו האם השם מתאים לתחושה. זה צעד לכיוון תפיחה של מה שחסום או תקוע ברגע זה.

משך הזמן תלוי בכם, תשתדלו לא פחות מ-5 דקות. לפעמים תשבו כך כשעה ולא תשימו לב שהזמן חלף. לפעמים דקה יכולה להיראות כשעה. עם כל נשימה משהו בכם ייפתח. וגם אם זה שינוי קטן או גדול, ככל שתתרגלו יותר כך תשתפרו ותיהנו יותר. המתנה שתקבלו יקרה מפז- תחזקו את החוסן הנפש, תמנעו ממתח מיותר שגורם למחלות, ותשפרו את הבריאות ומצב הרוח.

שלכם, תמר

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *