שיעור בשחרור ( הכתפיים, ובכלל…)

ג'ירוטוניק תל אביב | שיעור בשחרור ( הכתפיים, ובכלל...) לתנועה זורמת

שמת לב איפה את מרגישה את המתח בגוף שלך? רובנו נושאים את המתח בכתפיים, כאילו אנחנו מחזיקים את כל העולם על כתפינו…ושאם נשחרר יפול לנו הראש…

להתפשר על היציבה הנפוצה של קיפוזיס?! כתפיים שמוטות מסובבות פימה, סנטר זקור מעלה ועורף קצר, עם חזה סגור? רוב הזמן אנחנו לא במודעות לזה בכלל.

בטח עכשיו שאת קוראת את שורות אלו את שמה לב עד כמה שרירי הכתפיים והשכמות שלך מכווצים ואפילו כואבים. הטונוס השרירי בחגורת הכתפיים הוא אחד הכי קשים לשחרור.גם כשאת כן במודעות, ומנסה להרפות, הפקודה "להרפות" אינה פשוטה. פשוט כי הגוף לא תמיד יודע כיצד.

הטונוס השרירי בחגורת הכתפיים והשכמות נוצר מתוך שימוש לא נכון בגוף לפעולות היומיומיות. רוב הזמן אנחנו משתמשים בכתפיים ובחלק העליון של השכמות (הטרפז) על מנת להניע את הידיים ולהשתמש בהן.אולם, הסוד לשחרור הכתפיים טמון בכתפיים, השם המקצועי הו סראטוס אני אני אוהבת להתייחס אליו כ"כנפיים" הוא נמצא בצידי הגוף, בצידי הצלעות, בחלק החיצוני של השכמות ואחראי על הורדת הכתפיים מטה וסיבוב שלהן החוצה. הוא גם חלק מהשרירים שעוזרים לחיבור את הצלעות.

רוב הזמן הצלעות שלנו פתוחות החוצה והחלק התחתון שלהן בולט, זה מצביע בדרך  כלל על חולשה של הבטן. הקשר בין שרירי הכתפיים, הצלעות והבטן הוא בלתי נמנע, הרי הכל מחובר להכל. זוהי המשמעות שרשרת אנטומית.

אז למדנו שעל מנת לשחרר באמת את הכתפיים, הבטן צריכה להיות מספיק חזקה כדי  להחזיק את הסידור הנכון של פלג הגוף העליון. זה לא פשטו לעשות, אבל עם תרגול נכון ותדיר ומודעות גופנית שהולכת ומתפתחת, כל היציבה יכולה להשתנות והופכת להיות נינוחה ומשוחררת יותר.

כמו בכל דבר בחיים, גם בגוף צריך לדעת מאיפה להחזיקעל מנת ללמוד איך לשחרר.

"כשאנחנו מעניקים לעצמנו את ההזדמנות לשחרר מכל המתח, היכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו יכולה להתחיל לעבוד…" Naht Hanh

רוצים לנסות? הנה 4 תרגילים פשוטים לביצוע, גם למתחילים, שלקוחים משיטת ג'ירוקינסיס וג'ירוטוניק.

עמדת מוצא

שבו על כסא ללא משענת. ישיבה ארוכה ונינוחה. דמיינו משולש שיורד מבתי השחי לכיוון הבטן התחתונה. הנחיו את הידיים על הצלעות וקחו אוויר. מרגישים איך הצלעות נפתחות לצדדים? עכשיו נשפו והרגישו כיצד הן מתחברות לכיוון המרכז. בנשיפה הבאה, נסו לחבר את הצלעות לכיוון הבטן התחתונה, בצורה של משולש הפוך, שעומד על קודקודו. תנו לידיים לסמן את הצורה של המשולש ההפוך מהצלעות לכיוון הפופיק.

תרגיל 1

 

הרפו את הידיים לצידי הגוף. סובבו את הכתפיים החוצה מה"כנפיים" ושחררו את המתח מהחזה, תנו לו לשקוע פנימה. שאיפה אפשרו לידיים להיפתח ולהתרומם מעצמן, ובניפה להיסגר ולרדת. כך ניתן להרגיש  איך משתמשים בידיים מתוך החיבור ליד האחורית וצידי הצלעות,  ולא מהכתפיים והשכמות. בקלות, ולא במאמץ. בדרך זו נוצרת פתיחה של פלג הגוף העליון, הכתפיים מסתובבות החוצה ומתברגות מטה, ובית החזה נפתח.

תרגיל 2

הרימו את שתי הידיים מעלה בתשעים מעלות (כאילו סימן ל"כניעה" ) מרפקים כפופים בגובה הכצפיים, כפות הידיים פתוחות ופרושות לפנים. נסו לדמיין שאתם דוחפים קיר בלתי נראה לפנים, בעזרת האמות, המרפקים וכפות הידיים. סובבו את הכתפיים 8 פעמים לפנים ו8 פעמים אחורנית. שחררו את הכתפיים והגדילו את טווח התנועה של הכתפיים בכל פעם.

תרגיל 3

שלבו את האצבעות יחד, מעל המצח, בתחושה שאתם רוצים להפריד את המרפקים אחד מהשני. הרגישו את הכנפיים נכנסות לפעולה בסיבוב של כל הידיים מעל הראש. ציירו מעגל מעל הראש, מעין הילה. שחררו את כתפיים ונסו להרפות ושימו לב מאיפה הצלחתך להביא את התנועה.

תרגיל 4

נערו את כפות הידיים והאצבעות, האמות, הזרועות, הכתפיים, סובבו את הראש במעגל, זרקו את ידיים לפנים משוחררות. ואז שבו בשקט בעיניים עצומות נסו להרגיש מה שונה בגוף.

 

תיהנו!

שלכם,

תמר שטיין קסמן

מאמנת ופרה טריינר בשיטת גירוטוניק

בעלים של סטודיו 8

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *